Szukaj:

Kto wystawia Deklarację Zgodności?

Wpis dodano: 2008-03-24

Deklaracja Zgodności jest w każdym wypadku dokumentem wystawianym, przez producenta lub w wypadku, gdy producent ma siedzibę poza obszarem wspólnego rynku (27 państw Wspólnoty Europejskiej, Liechtenstein, Szwajcaria, Norwegia i Islandia) przez jego uprawnionego przedstawiciela znajdującego się w obszarze jurysdykcji europejskiej. Jeżeli w procesie oceny zgodności, udział bierze Jednostka Notyfikowana, to nie wystawia ona Deklaracji zamiast producenta, lecz jedynie Świadectwo Oceny Zgodności. W treści samej Deklaracji producent powołuje się na to Świadectwo wymieniając jego numer, a także nazwę, adres i numer notyfikacji jednostki, która w procesie uczestniczyła.
 
W zależności od przedmiotu deklaracji udział Jednostki Notyfikowanej jest wymagany lub nie. Na przykład Dyrektywa ATEX (urządzenia do stosowania w atmosferach zagrożonych wybuchem) wymaga wsparcia takiej Jednostki Notyfikowanej. Wsparcie jednostki notyfikowanej nie jest wymagane dla urzadzeń elektrycznych nieiskrzących przeznaczonych do pracy w strefie 2 zagrożenia wybuchem. W tym przypadku wystarczy deklaracja zgodności wystawiona przez producenta.
Oczywiście producent może zawsze z własnej woli taką Jednostkę wykorzystać do współpracy, aby umocnić się w przekonaniu, że jego produkt spełnia wymagania. Można korzystać z pomocy zarówno Jednostki Notyfikowanej krajowej, jak i z dowolnego innego kraju członkowskiego. Notyfikacja ma bomie charakter międzynarodowy.

kategoria: FAQ

Oceń ten wpis:

Głosy: 3.6/10 (278 głosów)

Komentarze (6)
2008-09-04 |  POLAK MAREK[-]
Wolno pisać wszystko, ale na takim forum nie wolno popełniać ,błędów a takim jest stwierdzenie że ATEX wymaga udziału jednostki notyfikowanej w każdym wypadku. Ten kto to napisał niech to poprawi.
2008-09-05 |  Wiesiek[-]
Super że ludzie wnikliwie czytają i wskazują błedy ale może Pan Marek by wyjaśnił jak to dokładnie jest przy certyfikacji ATEX i administrator naniesie poprawkę.
pozdrawiam
2009-10-13 |  Waldemar K[-]
To jak jest z oceną w przypadku EX ?
2009-10-13 |  Waldemar Kudliński[-]
To jak jest z oceną w przypadku EX ? (zapomniałem sie podpisać do końca)
2010-05-10 |  Płocczanin[-]
Pan "Polak Marek" nabrał wody w usta więc może mu pomogę. Wsparcie jednostki notyfikowanej nie jest wymagane dla urzadzeń elektrycznych nieiskrzących przeznaczonych do pracy w strefie 2 zagrożenia wybuchem. W tym przypadku wystarczy deklaracja zgodności wystawiona przez producenta.
Myślę, ze to "Polak Marek" Miał na myśli.
Pozdrawiam
2014-05-21 |  JARO[-]
A czy jest jakaś norma lub ustawa, która w jednoznaczny sposób określa, że nie ma potrzeby wsparcia Jednostki Notyfikowanej dla certyfikowania lub deklaracji zgodności urządzeń strefy 2?
Pytałem w wielu miejscach o jednoznaczne sprecyzowanie i do tej pory dla bezpieczeństwa instytucje te twierdzą, że trzeba certyfikować takie urządzenia przy pomocy Jednostki Notyfikowanej.
Zostaw komentarz: